Jolanta Kępa
Główny specjalista ds. pedagogicznych
i koordynator
Aneta Kasza
Starszy Wychowawca Koordynator
oraz pozostali wychowawcy: Gabriela, Łukasz, Joanna, Dominika, Małgorzata, Dorota, Patrycja, Anna, Magdalena, Grażyna, Marta, Joanna, Izydor, Ewelina, Paulina, którzy urozmaicają podopiecznym czas na różne sposoby w trakcie organizowanych zajęć. Wyróżnić można następujące:
Zajęcia Artystyczne
Artystą jest każdy z nas... każdy posiada wyobraźnię, którą może przenieść na kawałek kartki, tkaniny... malujemy, kreślimy, wycinamy.
Zajęcia kulinarne, cukiernicze
Przez żołądek do serca... każdy lubi dobrze zjeść.
Zajęcia ruchowe, sportowe
W zdrowym ciele, zdrowy duch… dobra zabawa połączona ze sportem, sprawia nam wiele radości.
Nasi wychowankowie preferują zajęcia ruchowe, sportowe. Rower, rolki, skakanka sprawia uśmiech na twarzach wielu. Starsi, którzy mają o wiele więcej siły i chcą spróbować swoich sił na profesjonalnej bieżni, czy rowerku też mają taką możliwość udając się do siłowni, którą to nasz Dom również posiada.
Zajęcia fotograficzne
Fotografia pozwala przedstawiać obrazy, kreować wizje, zatrzymywać wspomnienia.
Aby ją pojąć warto nauczyć się kreatywnego patrzenia na świat, by nie przegapić tych najcenniejszych momentów wartych uchwycenia. Poszukamy wspólnie portretów, krajobrazów i inspirujących tematów. Kształtujemy wrażliwość na świat i ludzi w oparciu o ogólnoludzkie wartości moralne, etyczne i estetyczne zawarte w dziełach sztuki.
Zajęcia z psem
Naszym wychowankom towarzyszył pies Leon rasy Golden Retriver przez blisko 10 lat, który to umilał czas, ale i uczył cech opiekuńczych względem innych istot.
Teraz go już nie ma. Do realizacji korzystamy z innych dostępnych źródeł, także we współpracy ze schroniskiem. W skład zajęć z psem wchodzą proste czynności takie jak czesanie, głaskanie, karmienie przysmakami, ale również i bardziej skomplikowane zajęcia, które noszą nazwę specjalistycznych. Niektórzy profesjonaliści mówią otwarcie, iż sam kontakt ze zwierzęciem, przebywanie w jednym pomieszczeniu, po prostu zwykła bliskość ma już wymiar terapeutyczny.
Zajęcia profilaktyczno-zdrowotne
Uświadamianie i edukacja jest ważnym elementem codziennej pracy wychowawczej.
Dążymy do tego, aby wychowankowie posiedli niezbędną wiedzę o otaczających ich zagrożeniach, ale również, aby poradzili sobie z nimi poprzez asertywność jaką posiądą. Kształtujemy w nich umiejętności zadbania o siebie, o otoczenie w którym przebywają.
Zajęcia o charakterze relaksacyjnym
Odprężenie, relaks po ciężkim dniu każdemu się przydaje, dzieciom również.
Chwila, gdzie można zapomnieć o tym, co trudne, czy co sprawiło problem. Osiągnięcie harmonii ciała, umysłu i ducha. Dzięki takiemu przedsięwzięciu można uzyskać lepsze samopoczucie, czy poznać techniki, które pozwolą wychowankom się wyciszyć, czy zredukować negatywne emocje.
Zajęcia umuzykalniające
Śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej.
Aby umilić sobie niejedno popołudnie, czy wieczór wspólnie zasiadamy przed mikrofon. Tego typu zajęcia to nie tylko śpiew, ale także taniec. Nasi milusińscy uwielbiają przy dźwiękach muzyki potańczyć, czy to przy sterach konsoli. Mamy za sobą pierwsze występy na dużej scenie. Jednym z takich przedsięwzięć był występ na dniach miasta Chrzanowa, czy też układ choreograficzny na Festiwal Radosnych Serc w Bydgoszczy. Taniec to radość, ale również pasja wielu z wychowanków.
Zajęcia z filmem
Uwrażliwienie na sztukę, ukazanie wartości życiowych, czy pobudzenie wyobraźni u najmłodszych wychowanków.
Każdy z wychowawców jest osobą, która stara się ze wszystkich sił, aby nasze dzieci mogły rozwijać swoje pasje, zainteresowania. Chce wychować ich na ludzi, którzy w dorosłym już życiu poradzą sobie z tym, co napotkają na swojej drodze.